top of page

Kategória: Épített környezet

Státusz: elfogadott javaslat, befogadott értéktári elem

confirm-accept-web-icon-correct-1174801.

A pomázi Szent István strandfürdő

A strandfürdő a világhírű építész, pomázi születésű Mattyók Aladár tervei alapján épült 1928-ban. A pomáziak szívesen emlékeznek vissza ma is Pomáznak, mint járási székhelynek erre a prosperáló időszakára, melynek ez a strandfürdő is bizonyítéka volt.

1928. augusztus 26-án volt a Pomázi Szent István strand avató ünnepsége. Nyolc évvel vagyunk Trianon után, Bethlen István van kormányon. Klebelsberg Kuno a vallás és közoktatásügyi miniszter – igen, az a Klébelsberg Kuno aki kiművelt emberfőkön felül fontosnak tartotta az ifjúság egészségre nevelését, melynek egyik eszköze a sport volt. Az ő minisztersége alatt nem pusztán az ország kulturális élete, az iskolai oktatás újult meg, de egyre-másra épültek a különböző sportlétesítmények, strandok, uszodák. A jeles, pomázi születésű Mattyók Aladár ekkortájt korát meghaladó építészeti technikákkal épített sportlétesítményeivel világhírre tett szert, ekkor épült ugyanis a világ egyik legmodernebb kerékpáros arénája, a Millenáris kerékpár stadion, illetve számos strandfürdő is.

Pomáz ekkor járási székhely volt. A járás akkori főszolgabírója, dr. Szentpétery Lajos volt tevékenységéhez kötődik, hogy a Faluszövetséggel összefogva a mai Sashegyi iskolában a járás értékeit sokoldalúan bemutató kiállítást szervezett. Ilyen jellegű nagyszabású rendezvény azóta sem volt Pomázon.

A pomázi strandfürdő a mai Wattay utca végében, nagyjából a 7-es számú ház helyétől a Tölgyes Kámán utca felé terült el. A helyiek – miután a Misura-ház telkén épült – Misura strandnak nevezték. A strand tervezője – szóbeli közlés alapján – valószínűsíthetően Mattyók Aladár, kivitelezője Tompach János volt. Akkoriban még nem volt beépítve ez a terület. A strand a falu szélén volt, szép kilátással a Meseliára és a Kőhegyre.

Pomáz a HÉV révén ekkor már közlekedéssel jól elérhető turista központ volt; a kirándulások pedig a strandon való „napfürdőzéssel” fejeződhettek be.

A megnyitóról szóló korabeli újságcikk szerint az avató ünnepségnek egy úszóverseny és egy vízipóló mérkőzés is részét képezte: a pomázi MOVE PTK és a csillaghegyi MOVE CsTK mérte össze erejét. Az úszóverseny lebonyolítására alkalmas meszelt beton medence 20 méter hosszú volt; ezen kívül volt még egy medence. A régi pomáziak szerint a medencék vizét termál vizű forrás táplálta. A strand az akkori körülményekhez képest nem pusztán a vízben való felüdülésre adott lehetőséget, hanem asztalok, székek, napozóágyak, hinták és elegendő szabad zöld terület és gépzene szolgálta a fürdővendégek szórakoztatását. A büfében sört és üdítőt is mértek. A belépődíj 10 fillér(később 40 fillér) volt.

A világválság, majd később a második világháború nem kedvezett az ilyenfajta vállalkozásoknak. Bár a régi pomáziak tudni vélik, hogy a strand medencéjébe becsapó villám, amely valószínűleg a strandot működtető műszaki berendezéseket is tönkretette, adta meg a kegyelemdöfést. Az biztos, hogy az ötvenes években a strand már nem működött. Helyén később eperföld és szérűskert, ma új lakóházak vannak.

A javaslatot beadja: Ozorai Magdolna

 

 

Szeretne hozzászólni, esetleg saját anyaga, fotója van, amit szeretne másokkal is megosztani? Keresse fel a témával kapcsolatos beszélgetést a Fórumban!

    • Facebook
    • YouTube
    OH-Logo-rect-darkblue-500.png
    200px-Flag_of_Europe.svg_.png

    This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 776766. The sole responsibility for the content of this publication lies with the authors. It does not necessarily represent the opinion of the European Union. Neither the EASME nor the European Commission is responsible for any use that may be made of the information contained therein.

    bottom of page