top of page

Kategória: Épített környezet
Státusz: elfogadott javaslat, befogadott értéktári elem

A Luppa-mauzóleum

A Luppa család az egyik leggazdagabb pomázi szerb család volt. A családtagok jelentős szerepet játszottak Pomáz gazdasági életében a századfordulón. Bizánci, klasszicizáló stílusban épült mauzóleumuk a település határában, a Klissza-dombon áll, a temetővel szemben. A z épület a többszörös rongálás ellenére Pomáz emblematikus épülete maradt, amely helyi védettséget élvez, és körvonalai a város logójába is bekerültek.

A Klissza-domb egész környéke egy összefüggő rommező, többek között egy középkori templom és várkastély/udvarház maradványai bizonyítják, hogy korábban is kitüntetett szerepe lehetett a helynek. A Luppa-Mandics család 1912-ben egy családi sírboltot, kriptát építtetett itt – tudva, vagy nem tudva, hogy a korábban itt állt Árpád-kori, majd a 13–15. század között újjáépített templom eltemetett alapfalait bontották meg, és a kriptát az egykori templomhajó nyugati végére építették rá. A mauzóleumot, Harminc M. Mihály (1869–1964) délvidéki szlovák származású építész tervezte. Egyes emlékezők szerint a Ravatalozó úttól a bejáratig szomorúfűz fasor szegélyezte mindkét oldalról a kriptához felvezető utat.

A családi mauzóleum szabadon álló, szabályos hatszögre szerkesztett alaprajzú, pillérekkel tagolt kupolás építmény, amely téglából épült. A külső falburkolat anyaga fehér színű budakalászi mészkő. Az építmény körüli terep a környezetéhez képest dombszerűen kiemelkedik, a nyugati oldalról nyíló bejárathoz kő lépcsősor vezet. A kapu két oldalán a román-kort idéző oszlopok állnak; az egykor vörösrézlemez borítású ajtószárnyakkal ellátott kapu fölött a lunettában koszorúval körülfogott görögkereszt dombormű látható. Közvetlenül a bejárat felett egy ma üresen álló kőtábla helyezkedik el, erre került volna a tervek szerint a szerb nyelvű LUPPA (ill. egy másik tervrajzon MANDICS) felirat. A mauzóleum felső íves ablakai korábban osztott, színes üvegezésűek voltak.

A 4 m belső magasságú, földbe süllyesztett kriptaszinten egymás felett két sorban helyezkednek el a koporsók részére kialakított falfülkék. A jelenlegi tudásunk, illetve a ma élő leszármazottaktól kapott adatok alapján a kriptában a Luppa és Mandics családból összesen 13-an nyugodtak. Luppa Péter földbirtokos, mérnök, országgyűlési képviselő, illetve az 1912 előtt elhalálozott családtagjainak földi maradványait 1913-ban vitték át az akkor megépült mauzóleumba. A kriptába a földszintről vasszerkezetű csigalépcsőn lehetett lejutni. A domborművekkel díszített bejárati ajtó utal Pomáz régi szőlőkultúrájára.

Harminc Mihály, a mauzóleumot tervező építész a Délvidékről származott, ahol szlovákok és szerbek éltek együtt. Katonai szolgálata után id. Bobula János, majd Schickedanz és Herzog irodájában dolgozott, utóbbiaknál a millenniumi építkezések tervezésében vett részt, majd 1897-ben önálló építészeti vállalkozásba fogott. Bérházai, villái, templomai és középületei a historizmus szellemében készültek, csak néha érintették meg a szecesszió hatásai. Több, mint 300 épületet tervezett az egykori Ausztria-Magyarország és annak utódállamai (Szerbia, Magyarország, Románia, Ukrajna és Szlovákia) területén.

A javaslatot beadja: Nagy Géza.

A mauzóleum tervezett bejárati homlokzata
Harmincz Mihály tervrajz részletei a sírboltról
Harmincz Mihály (1869-1964)
A mauzóleum eredeti ajtaja
A mauzóleum makettje
A Luppa-Mandics mauzóleum az eredeti rézlemez fedéssel
A mauzóleum Pomáz logójában

Szeretne hozzászólni, esetleg saját anyaga, fotója van, amit szeretne másokkal is megosztani? Keresse fel a témával kapcsolatos beszélgetést a Fórumban!

    • Facebook
    • YouTube
    OH-Logo-rect-darkblue-500.png
    200px-Flag_of_Europe.svg_.png

    This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 776766. The sole responsibility for the content of this publication lies with the authors. It does not necessarily represent the opinion of the European Union. Neither the EASME nor the European Commission is responsible for any use that may be made of the information contained therein.

    bottom of page