top of page

Kategória: Kulturális örökség

Státusz: elfogadott javaslat, befogadott értéktári elem

confirm-accept-web-icon-correct-1174801.

Merényi László népmesegyűjtő munkássága

Merényi László Pomáz szülötte (Pomáz, 1837- Bp, 1907). Szülőháza a pomázi Wattay-Teleki kastélyhoz tartozó gazdatiszti lakások egyike lehetett. Édesapja losonczi Meskoviczy-Merényi Soma, Teleki Józsefnek (1790-1855) - az akadémia elnökének – a gazdatisztje volt. Tudjuk, hogy a pomázi Wattay-Teleki kastély birtokközpont volt. Teleki Józsefet gazdasági ügyei bizonyára gyakorta hozták Pomázra és így kerülhetett a Merényi család is Pomázra. Merényi László édesanyja hatvani Behtus Éva volt.

Merényi László szülei súlyt fektettek gyermekük képzésére, 13 éves koráig magánúton tanult, majd 1855-ben iratták be az iskoláiról is híres Késmárkra, a gimnázium ötödik osztályába. A hatodik-nyolcadik osztályt már Kecskeméten végezte 1859-ben. Ezt követően a pesti egyetem jogi karára iratkozott be s másfél évig volt az egyetem hallgatója, majd az MTA megbízásából Erdélyben gyűjtötte hat évig a székely tájszólásokat és népmeséket. A témaválasztást befolyásolhatta, hogy 1842-ben Teleki Józsefre ruházták Erdély kormányzóságát, mint a polgári kitüntetés legmagasabb fokát, majd 1848 után visszavonult a közéletből, és haláláig az MTA élén tudományos munkásságot folytatott.

Arany János – aki akkoriban az MTA főtitkára volt - kiválóan körvonalazza a gyűjtő kellékeit és az alábbi elismerő szavakkal ír a mesegyűjtők követelményeiről és Merényi munkásságáról:

„Legyen tökéletes mesemondó. Legyen lehetőleg a nép közül való, bírja a nép nyelvét, legyen tisztában esze járásával. Rendelkezzék jó emlékező tehetséggel, mely a legkisebb mozzanatot is megjegyzi. Értsen a mesemondáshoz. Legyen jó érzéke a magyaros és idegen elemek iránt. Az idegen elemeket úgy távolítsa el, hogy a mese kereksége csorbát ne szenvedjen. Válassza több változat közül a legjobbat ki, a mese anyagát ne változtassa meg. Szóval legyen egy személyben egy kissé költő is, főkép ügyes mesemondó és tapintatos kritikus.
Ha e fontos kellékek nem mindenikével is, de igen sokkal rendelkezik Merényi László, ki egyike legbuzgóbb mesegyűjtőinknek. Rövid időn három derék gyűjtéssel lépett a nyilvánosság elé […]

Arany János örömmel üdvözli a gyűjteményt megjelenésekor és melegen megdicséri a gyűjtőt. Merényi jó mesélő. Kár, hogy a jó mesélő szerepébe bele kontárkodik az író is, igen sokszor a mese eredetiségének rovására. Ismeri a nép gyermekded gondolkozás-módját s ott a hol csak vázlatot kapott jó érzékkel toldott s vázlatból szép, kerek egészet csinál. […]

 Arany János a „Szépirodalmi Figyelő“ 2. számában sok méltánylattal szól Merényiről, de hibáit is felsorolja. Örömmel jelenti, hogy a gyűjtő sok, igen sok helyen valódi népszellemben szól, de viszont sok helyütt nem elégszik meg az egyszerű, áttetsző meseszövéssel, hanem talán művészi kompozícióra törekedve, bonyodalmas szerkezetet csinál […]”

Mind e fogyatkozása dacára Merényi derék munkát végzett s megérdemelte nemcsak Arany Jánosnak jóakaró bírálatát, hanem megérdemli nemzete háláját is.

1867. augusztusában Merényi visszatért szüleihez Kecskemétre. 1871-től a pénzügyminisztériumban számtiszt volt négy évig, azonban betegeskedése miatt hivatalától meg kellett válnia.

Időközben ismét népmeséket gyűjtött. 1882. szeptemberében benyújtotta jelentését az MTA-hoz a népregék gyűjtéséről.

1887-től Pestmegyénél az egészségügyi osztályon volt alkalmazva.

Merényi László 1907-ben hunyt el Budapesten.

 

A javaslatot benyújtja Ozorai Magdolna

    • Facebook
    • YouTube
    OH-Logo-rect-darkblue-500.png
    200px-Flag_of_Europe.svg_.png

    This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 776766. The sole responsibility for the content of this publication lies with the authors. It does not necessarily represent the opinion of the European Union. Neither the EASME nor the European Commission is responsible for any use that may be made of the information contained therein.

    bottom of page