top of page

Kategória: Épített környezet
Státusz: elfogadott javaslat, befogadott értéktári elem

A pomázi református templom

A műemlék templom Pomáz város egyik településképileg is meghatározó jelentőségű épülete, amely a magyarországi klasszicista építészeti stílus jellegzetes példája. Ez Pomáz és környéke legrégebbi református temploma, amely központi szerepet töltött be a környék protestánsainak életében. Pomáz 18–19. századi nyelvi és etnikai kisebbsége – a református magyarok – ennek a templomnak a védőszárnyai alatt indultak gyarapodásnak. Építése idején még csak másfélszázan lehettek, de ez volt a környék egyetlen református temploma a többségében katolikus és szerb ortodox lakosságú területen, így ezt tartották hajlékuknak a környező települések szórvány reformátusai.

A pomázi egyházközség alapításáról szóló első írásos emlék 1783-ból való. Ekkor még nem volt templomuk, az első istentiszteleteket Pomáz protestáns földesurának, Wattay Pálnak a  kastélyában tartották egy erre a célra rendelt szobában. Majd 1792-ben imaház épült, melyet 1792 és 1819 között közösen használtak a református iskolával.

1814-ben a Wattay família és a haszonbérlők templom építésébe kezdtek. A feljegyzések szerint  a „…ttes [tekintetes] famíliának mind nagykovácsi, kalázi, csobánkai  és pomázi jobbágyai vallási különbség nélkül önként segítségül voltak” az építkezésben, vagyis a templom különböző felekezetek összefogásával épült meg. 1819-től az oratóriumot már használatba vették, de a torony nagy anyagi terhek árán, csak 1828-ban készült el. A templomot 1828. október 17-én szentelte fel Báthory Gábor Duna-melléki püspök.

A református közösség szinte a kezdetektől saját iskolát tartott fenn. 1901-ig ez volt a település egyetlen magyar tannyelvű oktatási intézménye, mely 1819-ig osztozott az imaházzal az épületen. A templom anyakönyvei 1784 óta vannak vezetve.                                                                                                            

 

A templom utcatorkolatban álló, színvonalas klasszicista épület, melynek külső képe Szilárdffy Zoltán művészettörténész szerint rokon a vele csaknem egyidőben épült Kálvin téri református temploméval. Építőmesterének neve ismeretlen. A harangtorony ablakai és a templomhajó 3-3 mélyített falmezőben álló, kőkeretes, szegmentíves ablaka eredeti formáját őrzi. A Hősök tere felé néző falán középtengelyben álló, kőkeretes bejárati kapu ma is eredeti szárnyakkal és bronz szerelvénnyel, középtornyos falpilléren nyugvó timpanonnal, a bejárat fölött kosáríves ablakkal, a kőpárkányon egy-egy kővázával látható. A tornyon körben négy, félkörben záródó harangablak van.  A korabeli feljegyzések szerint nyolc élű bádogsisakjának „csillogó gombjába  könnyen beleférne ’egy  kila’ [25 kg] búza”. Nyeregtetejének héjazatát többször cserélték a tatarozások során; 2001 óta cseréptetős.

A templombelsőbe vezető csehboltozatos térből lépcső visz a mellvédes karzatra. Három kosárív nyílik a templomtérbe, melyet három falpillér támaszt meg. A kő szószék, fehérre festett és aranyozott hangvetővel, fönt nyitott koronával, a református templomokra jellemző parasztbarokk stílusban épült. A szószék egyedi dísze az alábbi, 18. századra datálható nyolc soros Igevers, mely a templombelső hangulatát nagyban meghatározza:

     „Ez hely Isten háza, Menyország Kapuja,

     Hol zeng Szent Nevének örök Halleluja.

     Ha hát szent Szinedet Isten! itt láthatjuk,

     Szívünk Áldozatit elődbe hozhatjuk:

     Itt tőled nyerhető sok századok mulva,

     Imád hivő Néped arczra leborulva.

     Itt keresünk Uram Mi is meg Tégedet,

     Kérünk Hallgassad meg Könyörgő Néped”                                                           

A pomázi templom díszítésének ez a módja az erdélyi református templomokkal mutat rokonságot, ahol több templomnak a falán, vagy a szószékén szinte szó szerint ugyanez az Igevers olvasható. Pomázon egy időben meszelés, majd függöny fedte.

A templom mennyezete sík, az Úrasztala faragott kőlábon álló, kő asztal. A szószék két oldalán klasszicizáló festett fapadok állnak: a Mózes-szék és az énekes pad. A padozat helyi mesterek munkája. A szószék koronáját Czurmühl Kálmán pomázi mester készítette. A templom orgonája közadakozásból épült 1898/99-ben, Szalay László székesfehérvári orgonaépítő mester műhelyében: 5 regiszteres, egy manuálos, 1964 óta elektromos meghajtású.

A templom 30 méter magas tornyában ma 2 harang lakik. A 304,5 kg súlyú, H hangú, Sárkányölő Szent Györgyöt ábrázoló Hősök harangját 1926-ban, az első világháborúban elesett hősök emlékére öntették a templom korábbi harangjainak értékesítéséből, Schlezák László budai műhelyében. Az ugyanekkor öntetett 76,5 kg súlyú, G hangú kisharang felirata: „Isten dicsőségére közadakozásból öntette a pomázi Református Egyház”. Harmadik harangja, a Béke harangja az első világháborúban hadi célra elvitt harang pótlására szolgált és 1944-ben hasonló sorsra jutott.   

A templom kegytárgyai:

  • Feliratos úrvacsorai kehely aranyozott ezüstből (1806)

  • Ezüst úrvacsorai kehely, feliratos (1874)

  • Kenyérosztó ezüst tálca (1914)

  • Ón úrvacsorai kanna (18. század)

  • Ezüst fedelű porcelán keresztelő kancsó (1855)

  • Rézkarcos bibliaillusztrációk 1810-ből

  • Indiai hímzésű úrasztala terítő (1894)

 

A református közösség tagjait mindvégig a pomázi református temetőben temették el. A Luppa utcai oldalon a templom kertjében a régi sírkövekből kialakítottak egy emlékhelyet; az így létrejött cintérium a Reformáció 500 éves évfordulója alkalmából állított kopjafát szegélyezi.

A református temetőben többek között Takách Mihály, Gőböl László és Mares István 1848-as honvédek sírjai és a templom öt korábbi lelkészének (Nagytiszteletű Gőböl Gáspár, S. Kovács Dániel, Paczolay Péter, Demeter József és Pap László) hamvai pihennek.

A javaslatot beadja: Könczöl Dánielné.

Zatykó Imre munkássága: Research
Ref templom 2
Ref templom 4
Ref templom
Ref templom 3
Ref templom 5
Ref templom 7
Ref templom 9
Ref templom 6
Ref templom 8
Ref templom 10

Szeretne hozzászólni, esetleg saját anyaga, fotója van, amit szeretne másokkal is megosztani? Keresse fel a témával kapcsolatos beszélgetést a Fórumban!

    • Facebook
    • YouTube
    OH-Logo-rect-darkblue-500.png
    200px-Flag_of_Europe.svg_.png

    This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 776766. The sole responsibility for the content of this publication lies with the authors. It does not necessarily represent the opinion of the European Union. Neither the EASME nor the European Commission is responsible for any use that may be made of the information contained therein.

    bottom of page